Gyógynövények

About

Ayurvedikus gyógynövényeink:

TRIPHALA:

A Triphala a legalapvetőbb, összehangolt ájurvédikus készítmény.

A triphala három ősi Ayurveda gyümölcsöt (amalaki, bibhítaki és haritaki) tartalmaz. A negyedik növényi összetevő, a rózsaszirom pedig a szinergiáért felelős a készítményben, erősítve a korábban említett gyümölcsök hatásfokát. A rózsa, erősíti az emésztés tüzét („agni”), kiegyensúlyozza az elmét.

 Az amalaki egyike a legerősebb fiatalító szereknek az ájurvédikus orvostudományban. Erős hidratáló, regeneráló hatású. A Triphalát szedő hölgyek gyakran tapasztalják bőrük hidratáltsági állapotának jelentős javulását, a ráncok eltűnését. Gyarapítja és fenntartja a szövetállományt, növeli a vérsejtek számát. Az amalaki tisztítja a szájüreget, erősíti a fogakat, táplálja a csontokat, növeszti a hajat és a körmöket. Javítja a látást, megszünteti fogínyvérzést, gyógyítja a gyomor és a vastagbél gyulladásait. A legjobb természetes C-vitamin forrás. Fokozza az étvágyat, tisztítja a beleket és szabályozza a vércukrot, anyagcsere segítő (pl. köszvény). Minősége „sattvai”, azaz jó szerencsét, szeretetet és hosszú életet biztosít; maga is egy hosszú életű fa.

 A bibhitaki szintén nagyhatású fiatalító gyógynövény, egyike a különböző mirobalán-faféléknek, melyeket Indiában elterjedten használnak e célra. Erősíti  a tüdőt, javítja a hangot, a látást, és segíti a haj növekedést. Laxatív és emellett erősen összehúzó, tisztítja a beleket és fokozza tónusukat. A bibhitaki hatékony mindenfajta kő felhalmozódás ellen a tápcsatornában, a húgyutakban, feloldja és kihajtja azokat, beleértve a paraziták eltávolítását is. Megfeszíti, tonizálja a gyomrot, növeli az étvágyat. Nyákoldó hatása miatt fogyasztható torokgyulladás, légcsőhurut és hangkárosodás esetén.

 A haritaki, bár íze nagyon fanyar és kellemetlen, egyike a legfontosabb ájurvédikus gyógynövényeknek — ha nem a legfontosabb. Táplálja az agyat, az idegeket, erősíti a tiszta tudatosságot. A haritaki nagyhatású összehúzó fekélyes felületekre és nyálkahártyákra. Szabályozza a vastagbél működést és a dózistól függően a székrekedést vagy a hasmenést gyógyítja. Javítja az emésztést és a felszívódást, fejleszti a hangot és a látást, bosszú életet tesz lehetővé. A haritaki növeli a bölcsességet és az intelligenciát. Féken tartja a túlzott ürítési funkciókat, köztük a köhögést, verejtékezést,  menstruációs vérzést.

 A triphala por kitűnően alkalmas a méreganyagok eltávolítására az emésztőrendszerből. Kis adagokban mérsékelt hatású és fokozatosan méregteleníti a testet. Hosszabb ideig szedhető ezért, így alaposan megtisztítja a szervezetet, és felszabadítja a méreganyagokat – mélyrehatóan megtisztítva a vért, a nyiroknedveket, az izmokat és a zsírszövetet, különösen tartós szedés esetén. Támogatja a koleszterin egyensúlyának fenntartását azzal, hogy eltávolítja a mérgeket a zsírszövetből.

 A triphala harmonizálja mindhárom ájurvédikus természeti alap princípiumot, azaz a Vata, Pitta és Kapha dósákat. A váta dósa révén javítja a keringés funkcióit, a pitta dósán keresztül javítja a bőr, szem, szív állapotát és például a vas felszívódását. A test építő funkcióit erősíti (Kapha), ezért használata különösen javasolt sportolók számára.

 

Az Amalaki avagy az indiai egres, egy rendkívül komoly hatóanyag-tartalommal rendelkező ájurvédikus gyógynövény. Az egyik leggazdagabb C-vitamin forrásról van szó, amely kb. hússzor többet tartalmaz aszkorbinsavból, mint ugyanolyan mennyiségű narancs.

 A Triphala értékes összetevői az Amalaki kivonatból származó organikus aszkorbinsav, zsírsavak, bioflavonoidok, polifenolok, citokininek, B-vitamin, kalcium, kálium, vas, tanninok, pektin. A felsorolt lista önmagában is rendkívül lenyűgöző, nem csak fiatalító, de májvédő, koleszterincsökkentő, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, vércukor csökkentő hatásai miatt is kedvelt alapanyag. Sokrétű hatása miatt a test valamennyi szövetére jótékony hatást gyakorol a belőle készült immunerősítő szerek mindegyike. Képes arra, hogy a szervezetben növelje az „Ojast”, ezáltal nő a szervezet ellenálló képessége, az életenergia és a vitalitás és jó közérzet uralkodik az egyén lelkében. Harmóniába hozza a kibillent dósákat, egyaránt hat a Váta, Pitta és Kapha dósa egyensúlytalanságaira is.

 Klinikai vizsgálatok tanúsága szerint ez a gyógynövény képes a rákos sejtek növekedését blokkolni, az immunrendszert felerősíteni. Fokozza - az immunrendszer részeként – a  sejtek természetes „citotoxicitását”.  Antibakteriális tulajdonságokkal is bír, így remek terápiás kiegészítő például infleunza szezonban.

 Hűsítő hatású növény, ezért használják a legtöbb gyulladással járó megbetegedésben, gyomor és bélrendszeri betegségek, savasság, fekélyek, hányinger, hányás, vastagbélgyulladás, gyomorhurut, májgyulladás eseteiben és az aranyér is jól reagál rá. Indiában görögszénával vegyítve adják vérhas, illetve krónikus hasmenés esetén. Nagy segítséget jelent a nyugati civilizációban elterjedt IBS (irritábilis bél szindróma) szindrómával küzdőknek, de krónikus székrekedés és a bélrendszerben felhalmozódott méreganyagok semlegesítésében is kiváló. Hatóanyagai védik a májat, valamint cukorbetegségben szenvedőknek is adható, mert komoly vércukor csökkentő hatással bír. Hűtő hatásának jóvoltából a légutakban jelentkező gyulladásokra is jó hatással van; a baktériumok és tüdőt támadó kórokozók széles spektrumával szemben veszi fel a küzdelmet. Egyes kutatások az asztma kezelésében is hatékonynak vélik.

Az idegrendszert is erősíti, tonizálja, javítja  a memóriát, nyugtat, depresszióellenes hatású.

Az Amalaki a keringést is javítja. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, a vérrögképződés kockázatát enyhíti, megszünteti a lerakódásokat az artériákban így megkönnyíti a szív munkáját.

 Külsőleges használata a hajápolásban kiemelkedő, mivel megakadályozza a hajhullást, táplálja a hajat. Gyulladásos szemproblémák orvossága, a kötőhártya-gyulladás kezelésének egyik terápiás készítménye.

 

NEEM:

Indiában évezredek óta használják a neem fát gyógyhatása miatt.   Elsősorban féreghatjóként, gombaölőként, diabétesz, cukorbetegség, bakteriális fertőzés, vírusfertőzés esetén. Gyakran alkalmazták fogamzásgátlóként és nyugtató szerként.

A görög-arab orvostudomány különösen bőrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör) esetén javasolja a neemfa olaj használatát. Továbbá használják az egészséges haj kezelésére (korpa, tetű), májfunkció javítására, méregtelenítésre és vércukorszint egyensúlyhelyreállítására.  

Gyakran használják fürdővízben pár levelet téve, mely segít megszabadulni minden mikroorganizmustól. Ülőfürdőként használva fehérfolyás ellen is hatékony. Bármilyen nemű fertőzést képes megszüntetni. Égések vágások, sebek, fekélyek esetén a leghatékonyabb gyógynövény.

A neem használata felnőttek részére rövid távon biztonságos, hosszú távú használatáról szakemberrel konzultáljunk. Kisgyerekeknél ne alkalmazzuk,  felnőtteknél ritkán okozhat vetélést vagy alacsony vércukorszintet.

A növényben azonosításra került a nimbin, nimbinin mely az antibakteriális hatásért felelős.  Hatóanyagai a flavonoidok, triterpén-származékok, karotinoidok, szerves savak, ásványi anyagok. Legfontosabb vegyületének az azadirachtint tekintik, ami sok készítménynek (pl. rovarok elleni növényvédőszernek) a hatóanyaga.

Számos gyógyhatásai között a leglényegesebbek: lázcsillapító, fertőtlenítő, bőr- és vértisztító, krónikus malária és alloxán-típusú diabetes mellitus kezelésére alkalmas, fogamzásgátló hatása is lehet. Állatokon rovarélősködők ellen, és féregtelenítésre is használják. A neem-kivonatok az ökológiai(bio)-gazdálkodásban is engedélyezett növényvédő szerek, melyeket rovar-,fonálféreg kártétel valamint baktériumos-, vírusos és gombás betegségek ellen használnak.

A levél antimikrobiális, antioxidáns, bőrtápláló, bőrnyugtató, fekélyellenes; a magolaj antibakteriális,gyulladás- és fájdalomcsillapító; a kéreg fertőtlenítő, összehúzó és tonizáló hatású.

A magolajat külsőleg reumás ízületi gyulladás, zúzódás és rándulás, rheumatoid arthritis, köszvény, osteoarthritis, derékfájás esetén alkalmazzuk. Szintén külsőleg sejtregeneráló, bőrtápláló, a bőr vízmegtartó képességét és rugalmasságát fokozó kozmetikai készítmények alkotórészeként használják. A levélkivonatot bőrfertőtlenítő és gyulladt bőr ápolására alkalmas összetételekben, sebgyógyulást elősegítő készítményekben, valamint fog- és szájápoló készítmények hatóanyagaként alkalmazzák. A kérget — ami elsőrendű és hagyományosan alkalmazott fogápolószer — fogkrémek- és szájápolószerek fontos összetevőjeként is használják..