Endometriózis kezelése Ayurvédával

Az endometriózis a nőket érintő elváltozás, melynek során a méh szövetei, sejtjei a méhen kívül csoportosulnak és leggyakrabban menstruációs fájdalmakat, valamint meddőséget okoznak. A fogamzóképes kor leggyakoribb elváltozása, melyet 10-15-os elterjedése is bizonyít. Az Ayurvéda szerint az ama, vagyis a méreganyagok elszaporodása okozza az endometriózist.

Az endometriózis a nőket érintő elváltozás, melynek során a méh szövetei, sejtjei a méhen kívül csoportosulnak és leggyakrabban menstruációs fájdalmakat, valamint meddőséget okoznak. A fogamzóképes kor leggyakoribb elváltozása, melyet 10-15-os elterjedése is bizonyít. Az Ayurvéda szerint az ama, vagyis a méreganyagok elszaporodása okozza az endometriózist.

 Az endometriózis tünetei a fájdalmas menstruáció, kismedencei fájdalom a peteérés során, a menstruációs folyadék mennyisége megnövekszik, vagy a ciklus közben is tapasztalható vérzés, meddőség, fájdalom a szexuális aktus közben. Lelki hátterében a nők önmaguk nőként való elfogadásának sérülése, illetve a másik nemmel való feszült viszony áll. 

A méreganyagok elszaporodásának oka az lehet, ha a szervezetben megnövekszik a Kapha dosha (víz és föld elem), mely nehézkességénél fogva többletanyagokkal terheli meg a szervezetet. A Vata dosha csökkenése pedig szűkülést eredményez, így a szervezetben keletkező haszontalan anyagok ennek következtében korlátozva vannak kiáramlásukban. A többletanyagokat egy esetleges gyengén működő tűz elem, azaz a Pitta dosha nem képes elégetni, ezért azok bennrekednek a szervezetben. Az endometriózis oka az Ayurvéda szerint: 

  • Mentális stressz, az idegrendszer terhelt működése, kiegyensúlyozatlanság a mindennapokban
  • A napi rutin felborulása vagy hiánya
  • Gyenge emésztés és anyagcsere

Salakanyagok felhalmozódása a sejtekben és a szövetekben, melyek csökkentik a keringési rendszer hatékonyságát, ezáltal különböző csomókat, felépüléseket okozva 
ENDOMETRIÓZIS KEZELÉSE AYURVÉDÁVAL

 Bár a nyugati orvostudomány mai állása szerint az endometriózist csak műtéti úton lehet kezelni, az Ayurvéda ezzel szemben természetes és mindenki által végezhető kezelési módokat ad.


Az endometriózis kezelésének lépései:

  • A szervezet méregtelenítése
  • A táplálkozás megreformálása
  • Ayurvédikus méregtelenítő testterápiák
  • Stresszcsökkentő mentális terápiák

 A szervezet méregtelenítése több szinten zajlik. A teljes méregtelenítés a gyomor, a bélrendszer, a vér, a sejtek méregtelenítésének rítusa. Az Ayurvéda ehhez beöntést, hashajtást, hánytatást, különböző böjtöket (pl. léböjtöt), gyógynövényes teafogyasztást, az emésztés tűz felélesztését javasolja. A méregtelenítésről bővebben a Méregtelenítés a gyakorlatban c. cikk szól. A méregtelenítéssel a test elzáródott csatornái újból megnyílnak és a véráramlás serkentésével a szervezet képes lesz elszállítani a felgyülemlett salakanyagokat. Amennyiben gyógynövényes készítményeket is alkalmazunk, tartózkodjunk az ösztrogéntartalmú anyagoktól és gyógynövényektől, pl. cickafarktól. Az ösztrogéntartalmú anyagok ugyanis kedveznek a különböző csomók (mint amilyen az endometriózis is) újbóli felépülésének!
A táplálkozás során az endometriózissal küzdő ember vegyen magához több édes ízű ételt (tésztafélék, húsfélék, gabonafélék, tejtermékek, édes-lédús gyümölcsök, tojás), de itt elsősorban a természetesen édes ízű ételekre kell gondolni, nem a csokoládékra és az édes kekszekre. Ezeket inkább kerüljük. A hideg ételeket kerüljük, helyettük frissen készített, meleg ételeket fogyasszunk! Az édes íz mellett a sós íz is segít, mert a só feloldja a megkövült és összecsomósodott salakanyagokat. Mindezek mellett a sós íz Pitta jellege folytán támogatja az emésztő tűz felélesztését, mely szintén szükséges a sok méreganyag átalakításához.


A test méregtelenítésében hasznos az ayurvédikus olajos masszázsok rendszeres igénybevétele is. Ezek a masszázsok ugyanis a kezelés használt gyógyolajokat mindig az adott személy ayurvédikus testtípusához, valamint betegségéhez mérten választja ki. A kezelés végét záró melegítő, puhító eljárásokkal (pl. gyógynövényes gőzölés, gyógyfüves vagy rizses batyus átdörzsölések) pedig cseppfolyósítják a masszázs során fellazult méreganyagokat és segítik azok kiáramlását a szervezetből.


A stressz csökkentéseként alakítsunk ki otthonunkban kellemes környezetet, ahol szívesen tartózkodunk és ahol nyugodtan megpihenhetünk. Állítsunk fel egy napi rutint, melyet igyekszünk követni és benne megvalósítani a tudatunk lecsendesítését is. Ebben segít számunkra a rendszeresen végzett meditáció, a lenyugvás, melynek során rendszerezhetjük napi kihívásainkat, konfliktusainkat és megérthetjük azok értelmét és hatását életünkre nézve. A jógázás és a jógalégzés segít lecsendesíteni tudatunkat, megmozgatja testünket, serkenti a vérkeringést és a bőséges oxigénfelvételnek köszönhetően támogatja az emésztő tűz átalakító munkáját. Legjobb, ha időben lefekszünk, este 10 óra körül, így másnap reggelig bőven lesz időnk kipihenni az előző nap fáradalmait.